Wraz ze stale postępującą poprawą technologii, możemy wkrótce stanąć w obliczu kradzieży i analizy naszego DNA. Eksperci prawni Liza Vertinsky z University of Maryland i Yaniv Heled z Georgia State University napisali esej, w którym przyglądają się tej kwestii, która w niedalekiej przyszłości może stać się poważnym problemem.
Od czasu do czasu na pierwsze strony gazet trafiają historie o kradzieży genów lub ekstremalnych środkach ostrożności, które mają na celu jej uniknięcie. Tak było w przypadku wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona u prezydenta Rosji Władimira Putina po tym, jak odmówił on wykonania testu PCR-COVID-19 zleconego przez Rosjan,
Po czym spekulowano, że Macron odmówił go ze względów bezpieczeństwa, ponieważ obawiał się, że Rosjanie wykorzystają jego DNA do swoich niecnych celów. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz również odmówił wykonania rosyjskiego testu PCR-COVID-19 podczas wizyty na Kremlu, ale zapewne Macron i Scholz mogli nie obawiać się kradzieży DNA, a raczej chcieli wyrazić, że nie pozwolą Putinowi dyktować wobec nich jakichkolwiek przepisów.
Również gwiazda pop Madonna od ponad dekady obawia się niekontrolowanego, tajnego zbierania i badania jej DNA. Dlatego specjalnie wynajmuje sprzątaczki do sterylizacji garderoby po koncertach i żąda spersonalizowanych, nowych desek sedesowych na każdą ze swoich tras. Początkowo wyśmiewano ją za paranoję związaną z DNA, ale odkąd coraz bardziej zaawansowane, szybsze i tańsze technologie genetyczne docierają do sektora konsumenckiego, obawy te wydają się nie tylko rozsądne, ale i uzasadnione.
A przecież uniknięcie ekspozycji swojego materiału genetycznego jest prawie niemożliwe, bo z każdym ruchem zostawiamy za sobą swoje DNA. Włosy, martwe komórki skóry czy ślina – każdy z nas wydziela je niepostrzeżenie w ciągu dnia, a wszystkie one są cennymi nośnikami DNA, które można by zebrać i wykorzystać.
Ich analizy genetyczne mogą ujawnić nie tylko informacje osobiste, takie jak istniejące warunki zdrowotne lub ryzyko zachorowania na pewne choroby, ale także podstawowe aspekty tożsamości danej osoby, takie jak jej pochodzenie i potencjalne cechy jej przyszłych dzieci. Wraz z postępem technologii genetycznych obawy o wykorzystanie potajemnie pobranego materiału genetycznego do celów reprodukcyjnych poprzez gametogenezę in vitro stają się czymś więcej niż tylko paranoją.
Ostatecznie, chociaż pobieranie materiału genetycznego i informacji o osobie bez jej zgody stanowi ingerencję w dziedzinę prawa, która nadal jest uważana za wysoce osobistą, to jednak istnieje niewiele przepisów chroniących interesy osób fizycznych w odniesieniu do ich materiału genetycznego i informacji.
A kiedy spory o kradzież danych genetycznych osób publicznych nieuchronnie otworzą drogę sądową, sędziowie będą musieli zmierzyć się z fundamentalnymi pytaniami dotyczącymi relacji między genetyką, osobowością i tożsamością, własnością, zdrowiem i chorobą, własnością intelektualną i prawami reprodukcyjnymi.
Takie pytania pojawiły się już w sprawach dotyczących wykorzystania genetyki w egzekwowaniu prawa, możliwości opatentowania DNA oraz własności wyrzuconego materiału genetycznego. W każdej z tych spraw sądy skupiały się tylko na jednym wymiarze genetyki, takim jak prawo do prywatności czy wartość informacji genetycznej dla badań biomedycznych.
To ograniczone podejście pomija jednak inne aspekty, takie jak prywatność członków rodziny o wspólnych cechach genetycznych lub interesy majątkowe i tożsamościowe, jakie ktoś może mieć w materiale genetycznym usuwanym w ramach procedury medycznej.
W przypadku naruszenia prywatności poprzez niewłaściwe wykorzystanie DNA, sądy prawdopodobnie będą próbowały dopasować złożone kwestie dotyczące genetyki do ram prawnych prawa do prywatności, ewentualnie wprowadzając rozróżnienie między osobami publicznymi a zwykłymi obywatelami.
Niezależnie od tego, co przyniesie przyszłość w zakresie orzecznictwa, jedno jest już pewne, nielegalnemu wykorzystywaniu DNA nie uda się zapobiec i z pewnością za kilka lat stanie się ono poważnym problemem, gdyż kryje w sobie ogromny potencjał komercyjny dla wielu dziedzin.
Poniżej znajdziesz link do naszej grupy na cukor.pl wystarczy, że się zarejestrujesz i możesz działać. Tak więc zapraszamy wszystkich do budowy ,nowej społeczności, która nie podlega cenzurze !;)
https://cukor.pl/kategorie-pytan/globalna-wiedza/
Wpadaj też na nasze inne media na fb, telegramie youtube i rumble!
https://www.facebook.com/globalna.info
https://www.facebook.com/Altermajk/?ref=pages_you_manage
https://www.youtube.com/channel/UCJrk4aE4N5I0NcyRvgDA2BA
https://rumble.com/c/RESETOWIEC